Miłość się nie opłaca … ale warto.

Nie raz słyszałem, że światem rządzi pieniądz. Co niektórzy porywają się na stwierdzenie, że światem żądzą mężczyźni. Szkoda, że zapominają dodać – a mężczyznami żądzą kobiety. A tak na serio, to na każdym kroku spotykam się ze stwierdzeniem, że dzisiaj to „musi się opłacać”. Jeśli się nie opłaca, to nie ma po co wstawać z łóżka. Prawda? Dla Jezusa niekoniecznie.

W dzisiejszej Ewangelii jest mowa o zabłąkanej owcy:
„Jak wam się zdaje? Jeśli ktoś posiada sto owiec i zabłąka się jedna z nich, to czy nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu na górach i nie pójdzie szukać tej, która się błąka? A jeśli mu się uda ją odnaleźć, zaprawdę, powiadam wam: cieszy się nią bardziej niż dziewięćdziesięciu dziewięciu tymi, które się nie zabłąkały. Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło nawet jedno z tych małych».” (Mt 18, 12-14)

Czy opłaca się szukać jednej, jeśli dziewięćdziesiąt dziewięć jest? Czy powinno się zostawiać wszystkie, żeby znaleźć jedną? No nie bardzo. Można zbyt dużo stracić. W ekonomicznie opłacalnym świecie, jaki sobie sami urządziliśmy, przypowieść Jezusa jest przynajmniej nie na miejscu. Nie przystaje do realiów. Wiecie co? I dobrze. Taka właśnie miała być. Abyśmy zobaczyli ważną rzecz.

Czy naprawdę wszystko w życiu musi się opłacać? Popatrzmy. Materialnie nie opłaca się zakochać. Więcej strat niż zysków. Bardziej opłaca się, nie angażować w miłość. Na szczęście ludzie tego nie liczą. Bo nie warto. Z resztą, jak kiedyś powiedział świętej pamięci już prof. Bartoszewski: „Na pewno nie wszystko, co warto, to się opłaca, ale jeszcze pewniej […] nie wszystko, co się opłaca, to jest w życiu coś warte.” Dlatego, mimo że się nie opłaca, to warto kochać.

Taki to już los człowieka idącego za Ewangelią, że słowa Jezusa jak wiatr w oczy bywają. I nic z tym nie zrobisz. Przeczytasz, wysłuchasz, przemyślisz i nawet jeśli się nie zgodzisz to wiesz, że jak się zgubisz, to chciałbyś aby cię szukano, nawet jeśli miałoby się to odbyć kosztem zostawienia dziewięćdziesięciu tych, którzy się nie zgubili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *