Nie mam czasu. Jestem zajęty.

Odwieczną wymówką człowieka jest brak czasu. Pewnie dlatego Robert Putman w swojej książce pt. „Bowling Alone” napisał, że od pewnego czasu systematycznie spada ilość ludzi zaangażowanych w przeróżne stowarzyszenia czy koła zainteresowań.

Stwierdził to na podstawie badań, które sam przeprowadził, dodając zdanie, które wbiło mi się do głowy: „Regularnie tworzymy iluzję bycia w ciągłym biegu. Facebook, Netflix, emaile… Być może nie budzimy się z myślą, że dwie godziny z całej doby spędzimy buszując po Sieci, ale niejednokrotnie tak właśnie się dzieje. Co by było, gdyby się okazało, że wcale nie jesteśmy tacy zajęci jak nam się wydaje?)” .

Wynieśliśmy bycie zajętym do rangi bycia kimś ważnym. Jesteś zajęty, to jesteś ważny. Budujemy na podstawie braku czasu własną samoocenę. Dokarmiamy ego, które rośnie wprost proporcjonalnie do brania na siebie kolejnych obowiązków. Słowa „jestem zbyt zajęty” urosły do jednej z cnót, którymi można się szczycić i świecić nimi przed ludźmi. A to głupie. Jeśli nie masz czasu, to znaczy że źle go sobie organizujemy i tyle. Za bycie zajętym nie daje się odznak ani orderów. Za bycie zajętym dostaje się tylko jedno… krótsze życie. Tak wiem, że praca, dzieci, obowiązki itd. ale nie może być tak, że człowiek nie ma czasu dla siebie, dla tego co lubi, tego czym się interesuje. Na to musi znaleźć się czas.

Na koniec mocne ale jakże celne słowa Terry Pratchett.
„Wiesz co jest największą tragedią tego świata? Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostają kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami. Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają. A może nawet nie rodzą się w czasie, w którym mogliby go odkryć.”

1. charaktery.eu/artykul/korzysci-z-posiadania-hobby
2. www.partyzantka.com.pl/cytaty-o-pasji/

Zapraszam na moją oficjalną stronę na FB:
https://www.facebook.com/Marcinkaczmarczykoficjalny/?ref=bookmarks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *